
Webáruházunkban 10 éves foglalkozunk szabvány méretű és egyedi gyártású acél és műanyag fogaskerekek értékesítésével.
A fogaskerék egy hajtástechnikában gyakran használt gépalkatrész, mely tengelyre szerelve képes forgatónyomaték átvitelére. A fogaskerekek csúszásmentesen képesek hajtást átvinni akár lényegesen nagy nyomatékok esetében is, ezért sorolják a kényszerhajtások közé. A fogaskerekek henger alakúak, külső felükön fogakkal rendelkeznek. A fogaskerekeket általában másik fogaskerékhez vagy fogasléchez kapcsolva alkalmazzuk. Egyik fogaskerék elforgatása a másik fogaskerék elmozgását eredményezi. Ha a két kapcsolódó fogaskerék eltérő átmérővel (fogszámmal) rendelkezik, akkor fordulatszámuk fogszámukkal fordítottan arányos, a tengelyeken ébredő nyomaték a fogszámokkal egyenesen arányos lesz.
A fogaskerék méreteinek kiszámításához szükség van néhány alapadatra, mint például a fogak száma, a fogak magassága, a fogak közti távolság vagy a modul száma. Az egyes adatokat felhasználva kiszámítható a fogaskerék teljes átmérője és a fogak magassága. Az összes adat megadása után egy fogaskerék tervező szoftver segítségével vizuálisan is elkészíthetjük a fogaskereket, amely lehetővé teszi a méretek finomhangolását és az egyes részek pontos méreteinek meghatározását.
A fogaskerék fogainak geometriai kialakítása igen sokféle lehet. Léteznek egyenes fogazatú hengeres fogaskerekek vagy ferde fogazatú hengeres fogaskerekek is.
Az iparban és mezőgazdaságban használt fogaskerék hajtás előnyei:
- nagy pontossága
- nagy terhelhetőség,
- magas fordulatszám is kivitelezhető
- könnyű szerelhetőség
- hosszú élettartam
- viszonylag pontos működés
Ferdefogazású fogaskerekek:
Simább kapcsolatot és csendesesbb működést eredményeznek és szilárdsági előnyeik is vannak a ferdefogú kerekeknek, ahol a fogélek egy nagy menetemelkedésű csavarvonalat követnek. Ennek a megoldásnak is létezik azonban az a hátránya, méghozzá, hogy a ferde fogak miatt a hajtásból nemcsak sugárirányú, hanem tengelyirányú erő is terheli az alkalmazott csapágyazást.