
2019. október 27-én hajnali óraátállítás követően lehetséges, hogy már csak egyszer kell újra órát átállítanunk.
2021-től végleg megszűnhet az óraátállítás intézménye és a sokak által feleslegesnek tekintett módosítgatások végre tényleg megszűnhetnek.
Igen ám, de mi legyen? Téli vagy nyári időszámítás? A vélemények megoszlanak mind Magyarországon mind Európában. A tudomány szerint téli időszámításra kellene áttérnünk, a lakosság többsége azonban nyári időszámítást szeretne. Ez eddig rendben is van, de a döntéshozókat inkább az egységes piacok érdeklik. Gondoljunk csak bele, országonkénti időzóna és idő számos informatikai rendszer bonyolult összehangolását kívánja meg.
Vasárnap hajnalban kell átállítani az órákat, mégpedig 60 perccel visszább. Ez azt jelenti, hogy 1 órával többet aludhatunk. 2018-ban totális eu-s népharag söpörte el az óraátállítást. Sajnos 2021-ig még várnunk kell, hogy megszűnjön az óraátállítás és az ezzel járó kialvatlanságok, fusztrációk.
Mit mond a tudomány
Az alváskutatás ma már nem újkeletű, nem himbihumbi tudomány. Millióknak segítenek feltárni alvási problémájukat és adnak megoldást. Aki nem szenved alvászavarokkal az nem tudja milyen kimerítő egy-egy éjszaka.
A baleseti statisztikák azt mutatják, hogy az órákat nem célszerű átállítani, sem a korán kelést erőltetni, vagyis az eredeti időzónánk megtartása lenne a célszerű. A Magyar Alvás Szövetség álláspontja, hogy a nyári időszámítás alkalmas az emberi bioritmus megzavarására. A tapasztalatok szerint a biológiai óra kismértékű ingadozása is felborítja az alvás-ébrenlét ritmusát, és hatással van az egészségre.