
Kevés olyan olyan magyar ember van, akinek ne lenne bankkártyája vagy hitelkártyája. Azt pedig kevesen tudják, hogy tízezreket lehet egy kis odafigyeléssel spórolni.
Magyarországon nem annyira divatos a hitelkártya, mint például az Egyesült Államokban, ahol a legtöbb költésüket ezzel finanszírozzák a lakosok. Itthon sokan megijednek az emberek, ha hitelkártya szót meghallják. Ha benne van a bűvös hitel szó egy ajánlatban, máris rázzuk a fejünket, hogy „nem, nem, nekünk nem kell hitel”.
De akkor mire jó a hitelkártya? Hát arra, hogy a mindennapi kiadásainkat azzal fizessük – és ne bankkártyával. A hitelkártyával történő költéseinknek egy részét ugyanis visszafizeti a bank nekünk. A bankoknak többszörösen megéri, hogy a költéseink után pénzt adnak vissza év végén. Egyrészt ügyfeleik lojalitását növelik, másrészt sokan csúsznak meg a hitelkártya törlesztésével, és ekkor bizony jönnek a kamatok. Viszont egy kis odafigyeléssel elkerülhetjük a magas kamatokat és még pénzt is kapunk vissza vásárlásaink után.
A visszatérítés értéke általában a költéseink 1-2 százalékát jelenti, és sokszor csak bizonyos termékkategóriára terjed ki. Bankonként jelentősen eltérhetnek a vásárlás után járó kedvezmény. Így például az egyik banknál lehet 24 000 forint, a másiknál 96 ezer. A kamatok miatt sem kell igazán aggódni, hiszen a hitelkártyáknál mindig rendelkezésre áll egy kamatmentes időszak: ha ezen időszakon belül fizetjük vissza a tartozásunkat, a bank nem számol fel nekünk kamatot. Ez a legtöbb esetben 45 nap.
Hogyan kerüljük el a kamatokat és hogyan kapjunk visszatérítést vásárlásaink után
Mi így csináljuk: minden hónapban a hitelkártyámmal fizetem az összes kiadásomat, aztán hónap végén a teljes havi fizetésemet bankkártyáról egyszerűen csak átutaljuk a pénzt a hitelkártyára, és nem volt negatív pénzáramlásunk, azaz nem lesznek kamatok felszámolva, viszont a visszatérítés jóváíródott. Még egy lényeges dolog: a készpénzfelvétel nem ajánlott hitelkártyáról! Nem kis költségekkel jár hitelkártyáról készpénzt felvenni.